W dniu dzisiejszych wybraliśmy się do Kalisza i odwiedziliśmy Kaliski Gród Piastów, gdzie w czasach wczesnego średniowiecza był gród obronny. Obecnie znajduje się na tym terenie rezerwat archeologiczny.
Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od zabawy w archeologa. Po wysłuchaniu ciekawostek o wykopaliskach i pracy archeologa zabraliśmy się do pracy na wyznaczonych stanowiskach. Każdy miał do dyspozycji łopatkę lub pędzelek oraz miejsce do odsiewania piasku. Wszyscy z zapałem, warstwa po warstwie, usuwali ze swojego skrawka "wykopaliska" zbędny piasek i wydobywali przedziwne "skarby", jak np. czaszki zwierząt, podkowy, miecze, kawałki ceramiki.
Po posegregowaniu i omówieniu znalezisk wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach. Poznaliśmy zasady działania wymyślonej przez Jana Gutenberga prasy drukarskiej. Poznaliśmy krótką historię powstania druku i ciekawostki z życia wynalazcy. Po demonstracji, pod kierunkiem pana przewodnika, zabraliśmy się do drukowania strony z XV-wiecznej księgi.
Na kolejnych warsztatach uczyliśmy się pisać gęsim piórem. Naszym zadaniem było przepisanie fragmentu kroniki Galla Anonima. Najładniejsze prace zostały opieczętowane najstarszą pieczęcią lakową miasta Kalisza z 1374 roku. \
Na koniec zwiedziliśmy wczesnośredniowieczny gród, dowiedzieliśmy się o trudach życia ludzi w tamtych czasach. Zajrzeliśmy do chat i oglądaliśmy zebrane tam eksponaty.
To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz